Jönköping Open Water inställt

2020-05-26 10:08
-Det känns tråkigt att behöva ställa in Jönköping Open Water, säger tävlingsgeneralen Lennart Lindbom. Tävlingen  skulle genomförts för nionde gången den 27 juni och i år hade vi satsat på mer kringaktiviteter för deltagare och publik men under rådande omständigheter finns det inget alternativ än att ställa in.  

Tävlingen, som är seedningsgrundande inför anrika Vansbrosiimet , återkommer 2021. Vansbrosimmet , som är en del i en Svensk Klassiker kommer inte heller att kunna genomföras detta året. För att många skall kunna fullfölja sin påbörjade klassiker har man där konstruerat ett ”hemmaalternativ” för de som ändå måste genomföra sina 3000 meter.

Jönköping Open Water brukar samla några hundra deltagare från hela landet och simmas med start och målgång vid Bauers brygga i Munksjön. Vem kunde tro för tjugo år sedan att man skulle kunna genomföra en simtävling i den då ”icke badbara” Munksjön.

Jönköping Open Water arrangeras av Jönköpings Simsällskap, en av landets mest farmgångsrika simföreningar, Simidrott är för övrigt en idrott som klarat sig ovanligt bra i dessa Coronatider. Till skillnad från många andra idrotter kan simidrottarna fortsätta sin träning med viss anpassning gällande landträning, omklädning och duschning, Träningsmässigt flyter verksamheten på men , som i alla andra idrotter, i avsaknad av  tävlingsmoment.

Svenska Simförbundet har ställt in all mästerskaps och tävlingsverksamhet fram tom augusti månad men kommer att genomföra ett Riksmästerksap på distans sista veckan i juni. Tävlingen kommer att genomföras i mindre grupper på hemmaplan och resultaten sammanställas efter inskickade resultat. Ett bra  tillfälle för de aktiva att få ett kvitto på nedlagd arbetsinsats.

-Våra aktiva håller en hög träningsmoral trots läget, säger Thomas Salenius, chefstränare i Jönköpings Simsällakp. Vi har Hanna Eriksson , Victor Johansson och Emma Gullstrand som siktade mot OS i Tokyo i sommar men alla tre har nu siktet inställt mot 2021 och det OS, som förhoppningsvis kommer att genomföras då. Även våra SM tävlingar på alla nivåer blev inställda under sommarmånaderna men viktigast är att de aktiva har ett långsiktigt tänk och klarar av träning under lång tid utan tävlingsmål. 

Nyhetsarkiv

Våra sponsorer

JSS SPONSORER
ÖmangruppenBIOGASBILEN
Jönköping University