Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Jönköpings Simsällskap
SVERIGES BÄSTA SIMIDROTTSKLUBB 2017

UGP i Linköping
2019-10-13 20:22
Linköping och UGP var helgens resmål för flera av vår duktiga ungdomssimmare. Det var en bra tävling med många starter, ganska bra konkurrens och med resultat som var både flipp och flopp.
Det roliga med denna tävling var att "JSS-familjen" faktiskt blev som en  enda stor simmande familj.
Många av de syskonpar som finns i klubben klev gemensamt fram och plockade medaljer och presterade bra i bassängen. Några exempel på detta är syskonen Daniel/Ester Sainz, Leopold/Theodor Grinnemo, Annie/Anton Hegmegi och Emma och Daniel Bergqvist.
Förutom dessa syskon visade Moa Holmquist att formen håller i sig och hon gjorde flera starka lopp under helgen. Bland annat var hon första gången under minuten på
100 meter frisim. Nora Rogö och Max Grubesic hade också flertalet framskjutna placeringar. Felix Sandstedt i 12-årsklassen hade också en mycket bra helg.
Det var faktiskt så att JSS nästan hade en eller flera medaljörer i varje gren och klass!! Kul!

Nedan finns en sammanställning över topp-3 i varje klass och gren.


PASS 1 
200 frisim damer 
16-17 år: Annie Hegmegi guld (2.04.85), Jasmina Hedkvist silver (2.14.89)
15 år: Moa Holmquist guld (2.08.93), Nora Rogö brons (2.15.31)
14 år: Ida Jonsson brons (2.26.34)
12 år: Isabella Isoman brons (2.40.47) 
11 år: Ester Sainz brons (2.35.88)

100 fjäril herrar 
12 år: Viktor Leo silver ( 1.36.61), Adis Nukovic brons (1.52.35)
14 år: Anton Hegmegi guld( 1.03.83), Leopold Grinnemo brons (1.07.75)
15 år: Max Grubesic guld (106.69), Viktor Ekblad brons (1.09.11)
16-17 år: Dennis Partanen guld ( 1.00.81)

100 bröstsim damer
11 år: Greta Soltesz brons ( 1.38.15) 
12 år: Emma Bergkvist silver (1.28.00)
14 år: Elin Engkvist silver (1.29.41)
15 år: Nora Rogö guld (1.18.69)
16-17 år: Jazmina Hedkqvist guld (1.14.24)
 
200 bröstsim herrar 
12 år: Felix Sandstedt guld (3.10.85)
13 år: Theo Nordholm  guld (2.44.75), Melker Åkesson silver (2.51.82)
14 år Anton Hegmegi guld ( 2.28.06) David Bergkvist silver (2.36.83) Leopold Grinnemo brons (2.45.14)
15 år: Max Grubesic guld (2.36.69) Jacob Starkenberg silver (240.62)
16-17 år: Felix Wraken guld (2.38.54) 

400 medley damer 
14 år: Ida Jonsson (5.51.09)
15 år: Moa Holmquist silver (5.11.71), Wilma Svensson brons (5.25.15)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (4.54.37)

1500 frisim herrar 
11 år: Theodor Grinnemo guld (22.27.11)
12 år: Viktor Leo guld (24.37.12)
13 år: Theo Nordholm guld (19.41.33), Melker Åkesson (20.16.20)
14 år Anton Hegmegi guld (17.38.02)
15 år Max Grubesic brons ( 18.05.05)
16-17 år Patrik Petkoczi silver (17.19.77), Job Sanders brons (17.36.26)

800 frisim herrar 
12 år Felix Sandstedt guld (11.35.39), Jakob Kramer silver (11.43.63)
14 år: Leopold Grinnemo guld (9.20.35)
15 år: Viktor Ekblad guld (9.33.39)
16-17 år: Dennis Partanen brons (9.11.55)

PASS 2
200 fjäril damer 
13 år: Tilda Andersson brons (2.57.56)
14 år: Ida Jonsson (2.50.56)
15 år: Nora Rogö brons (2.44.97)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (2.19.03)

200 medley herrar
11 år: Theodor Grinnemo brons (3.00.13)
12 år: Felix Sandstedt guld (2.54.73), Jakob Kramer brons (3.10.24)
13 år: Theo Nordholm silver (2.30.57)
14 år: Anton Hegmegi guld (2.16.51)
15 år: Max Grubesic silver (2.22.50)
16-17 år: Job Sanders silver (2.20.65)

400 frisim damer 
11 år Ester Sainz guld (5.28.52)
14 år: Ida Jonsson (5.08.01)
15 år: Moa Holmquist guld (4.28.22)  Wilma Svensson silver ( 4.44.58h Nora Rogö brons (4.44.76)
16-17 år: Wilma Carlheim silver (5.11.34)
18 och äldre: Agnes Arberg silver (4.36.52)

100 ryggsim herrar 
12 år: Adis Nukovic brons (1.42.46)
13 år: Theo Nordholm guld (1.09.92)
14 år: Anton Hegmegi guld 1.03.15, Leopold Grinnemo brons (1.08.78)
15 år: Max Grubesic silver (1.06.66)
16-17 år: Dennis Partanen silver (1.05.43)

200 ryggsim damer
11 år: Ester Sainz  brons (3.08.33)
12 år/ Emma Bergqvist brons (3.01.28)
15 år: Moa Holmquist silver (2.26.14), Wilma Svensson brons (2.37.36)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (2.15.37), Emmie Davis brons (2.36.09)

100 frisim herrar 
11 år Theodor Grinnemo brons (1.13.90)
12 år: Felix Sandstedt silver (1.12.09), Jakob Kramer brons (1.13.35)
13 år: Theo Nordholm brons (1.02.15)
14 år: Anton Hegmegi guld (57.80) 
15 år: Viktor Ekblad silver (59.23), Max Grubesic brons (59.45kr
16-17 år: Job Sanders guld (55.06), Dennis Partanen brons (55.99) 

PASS 3
200 frisim herrar 
11 år: Theodor Grinnemo guld (2.39.56)
12 år: Jakob Kramer silver (1.36.99)
13 år: Daniel Sainz  brons (2.24.73)
14 år: Anton Hegmegi silver (2.06.07)  Leopold Grinnemo brons (2.10.06)
16-17 år: Job Sanders silver (2.93.39), Dennis Partanen brons (2.03.48)

100 fjäril damer
11 år: Ester Sainz brons (1.30.25)
14 år: Ida Jonsson silver (1.16.11)
15 år: Moa Holmquist silver (1.07.20)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (1.03.57)

100 bröstsim herrar 
12 år: Felix Sandstedt guld (1.25.74)
13 år Melker Åkesson silver (1.17.68)
14 år: Anton Hegmegi guld (1.10.33), David Bergqvist silver (1.13.10), Leopold Grinnemo brons (1.18.84)
15 år: Max Grubesic guld (1.13.34), Jakob Starkenberg brons (1.15.92)
16-17 år: Felix Wrake’n silver (1.11.41), David Agestav brons (1.13.32)

200 bröstsim damer 
11 år: Greta Soltesz silver (3.41.70), Lily Viberg brons (3.47.96)
12 år: Emma Bergqvist guld (3.11.17)
13 år: Wilma Ristl guld (3.21.46), Alva Beard silver (3.32.34), Lina Liljekvist brons (3.46.56)
14 år: Elin Engkvist brons (3.08.97)
15 år: Nora Rogö silver (2.48.13)
16-17 år: Jazmina Hedkvist silver (2.44.57)

400 medley herrar
11 år: Theodor Grinnemo silver (6.25.66)
12 år: Felix Sandstedt guld (6.11.48)
13 år: Melker Åkesson brons (5.31.55)
14 år: Anton Hegmegi guld (4.47.42)  Leopold Grinnemo brons (5.11.17)
15 år: Patrik Petkoczi silver (5.09.87)

1500 frisim damer
12 år: Emma Bergqvist guld (22.15.06)
15 år: Moa Holmqvist guld (18.01.81) Nora Rogö silver (19.16.39)
18 år och äldre: Agnes Arberg guld (18.03.05)

800 frisim damer
11 år: Ester Sainz guld (11.32.96)
13 år: Tilda Andersson guld (10.49.75)
14 år: Alva Johansson brons (10.38.91)
15 år: Wilma Svensson guld (9.42.46)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (9.00.98), Natalie Stjärnås silver 10.02.84)

PASS 4
200 fjäril herrar 
13 år:  Daniel Sainz brons (2.48.63)
14 år: Leopold Grinnemo guld (2.25.49)
15 år: Max Grubesic guld (2.30.84), Viktor Ekblad  silver  (2.33.72)
16-17 år: Dennis Partanen guld (2.16.79)

200 medley damer 
11 år: Ester Sainz silver (3.02.24), Lili Viberg brons (3.13.35)
12 år: Emma Bergqvist brons (3.00.57)
15 år: Moa Holmqvist guld (2.25.55), Nora Rogö silver (2.35.81)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (2.18.79)

400 frisim herrar 
11 år: Theodor Grinnemo guld (5.33.48)
12 år. Jakob Kramer silver (5.36.30), Felix Sandstedt brons (5.39.36)
14 år: Anton Hegmegi guld (4.23.73), Leopold Grinnemo silver (4.30.48)
16-17 år: Job Sanders brons (4.19.92)

100 ryggsim damer 
12 år: Isabella Isomaa brons (1.20.04)
14 år: Elin Engqvist brons (1.17.36)
15 år: Moa Holmquist silver (1.08.21)

200 ryggsim herrar 
11 år: Theodor Grinnemo silver (3.04.17)
12 år: Jacob Kramer brons (3.19.90)
13 år: Theo Nordholm guld (2.30.94)
14 år: Anton Hegmegi guld (2.14.65), Leopold Grinnemo brons (2.25.95).
15 år: Max Grubesic guld (2.20.29). Viktor Ekblad  brons (2.36.45)
16-17 år: Dennis Partanen guld (2.26.08)

100 frisim damer
11 år: Ester Sainz  guld (1.10.19)
12 år: Emma Bergqvist brons (1.12.48)
15 år: Moa Holmquist guld (59.70), Nora Rogö brons (1.02.14)
16-17 år: Annie Hegmegi guld (58.58), Jazmina Hedqvist silver (59.77)


Nyhetsarkiv
SM/JSM i Eskilstuna2019-11-13 21:23
Inbjudan Juldoppet!2019-11-12 10:04
Hälsning från Hawaii2019-11-09 14:03
INGEN SIMSKOLA V. 44!2019-10-25 09:38
Ystad GP2019-10-20 21:01
UGP i Linköping 2019-10-13 20:22
2019-09-26 17:05
NIU ansökan2019-08-28 12:37
NUM2019-07-13 09:48
SumSim i Norrköping 2019-07-11 17:15
VM 20192019-07-09 15:17
EJM i simning, Kazan2019-07-03 17:13
Sommarlov.........2019-07-02 07:40
NUSS i Jönköping 2019-06-30 14:39
JSM/SM i Malmö2019-06-28 20:15
Funktionärslista NUSS2019-06-24 14:58
Speedo Dive i simhopp2019-06-16 19:46
Simskolor under v.242019-06-10 13:42
Speedo Open2019-06-04 19:29
Ny simmare till JSS2019-05-12 07:14
Neptuniaden i simhopp2019-05-11 14:24
Brita Memorial 20192019-05-06 13:05
Vårsimiaden i Nässjö 2019-05-05 20:56
Inställd vattengympa2019-05-03 06:06
Rosenlundsbadet Sprint2019-04-29 05:10
Inställd vattengympa2019-04-17 14:25
PÅSKLOV2019-04-14 16:20
Stockholm Swim Open2019-04-13 08:26
Inställd vattengympa !2019-04-09 14:42
Helsinki swim meet 2019-04-02 21:51
JSS årsmöte 2019-03-27 06:49
Masters SM 2019-03-24 21:20
TJEJKVÄLL 28 MARS2019-03-18 19:30
Årsmöte 26/32019-03-15 20:52
JOW 20192019-03-12 20:15
UGP 32019-03-10 18:45
Mitt i prick2019-02-25 17:19
NUSS äldre och yngre 2019-02-03 22:21
UGP i Motala 2019-01-27 22:37
GP i Malmö 2019-01-27 21:36
2018-12-23 14:26
Nyhetsbrev December 20182018-12-21 22:04
SUMSIM-riks2018-12-14 12:48
VM i simning 2018-12-12 17:38
Simiaden i Nässjö2018-12-02 16:55
Crawlkurser för vuxna2018-11-30 13:41
Barracuda Race2018-11-26 15:54
UTBILDNINGSTILLFÄLLE2018-11-22 13:55
I kölvattnet efter SM2018-11-21 18:53
SM i simning 2018-11-13 21:13
Höstmöte 29 november2018-11-07 14:41
Juldoppet 20/122018-11-06 10:38
Diving Lund 1-4/112018-11-06 10:12
UGP 1 i Västervik2018-10-16 19:44
HÖSTLOVSKUL 20182018-10-05 10:22
LeWa-cup2018-10-02 08:01
Speedo Yards 20182018-09-25 13:14
Speedo Yards2018-09-22 20:35
Sponsorsimsport 20182018-09-15 16:36
Rösta på Lisa!!!2018-09-04 17:22
SPONSORSIMSPORT 15/92018-09-03 14:38
Simskola för barn 2018-09-03 13:50
VATTENGYMPA start v. 352018-08-31 11:01
Motala kanalsim 2018-08-25 22:01
USM/JSM/SM öppet vatten2018-08-19 15:55
EM i simning, Glasgow 2018-08-03 08:52
EJM i Helsingfors2018-07-04 06:57
SM i Landskrona2018-07-04 06:51
Sum-Sim i Malmö2018-06-27 21:28
Brunstorpsbadet 20182018-06-20 17:05
DM/JDM samt Vårsimiaden2018-06-10 20:21
Sommarsimskola!2018-05-15 11:00
Vårsimiaden i Värnamo2018-05-06 19:47
Rosenlundsbadet Sprint2018-04-30 08:23
Bergen Swim Festival2018-04-15 19:38
Swim open Stockholm2018-04-05 18:51
Lyckat masters-SM 2018-03-26 10:06
Mastersimning i JSS2018-03-21 11:19
Öppet vatten i Doha2018-03-19 12:29
8 - nationers i simhopp2018-03-16 09:03
UGP 32018-03-11 20:12
Islivräddning 2018-03-06 11:20
Ungdoms cupen 24/22018-02-27 14:16
NUSS-äldre i Örebo2018-02-04 19:02
NUSS-yngre i Västerås 2018-02-04 18:56
Årets simidrottare 20172018-01-29 17:57
GP i Malmö2018-01-28 16:44
UGP i Motala2018-01-28 16:42
UGP i Borås2018-01-28 16:40
SM i simhopp 26-28/12018-01-26 12:13
Del 10: Livrädddning2018-01-15 11:36
NYHETSBREV December2017-12-20 10:14
Julklappstips!2017-12-18 12:31
EM i Köpenhamn2017-12-13 18:44
Sum-Sim riksfinal 2017-12-08 20:29
NM/NJM simhopp2017-12-08 14:11
Del 9: Konstsim2017-12-06 11:07
NM på Island2017-12-03 20:00
Höstsimiaden i Nässjö2017-12-03 18:42
Jullovskul 2-4/12017-12-01 13:35
Nya NIU-simmare2017-11-13 18:29
Del 8: Vuxenverksamhet 2017-11-13 13:50
Diving Lund 2-5/112017-11-05 11:14
Biljetter till SM/JSM2017-11-02 18:34
SM/JSM i simning2017-11-01 21:28
UGP i Linköping2017-10-22 18:02
JDM/DM i Växjö2017-10-15 17:42
KLÄDSIM v 41!2017-10-09 10:21
Swedbank cup2017-10-08 21:04
LeWa-cup i Motala2017-10-01 18:59
Speedo Yards2017-09-24 18:21
Del 4: Speedo Yards2017-09-11 13:16
Arena USO2017-09-10 18:49
Del 3 Sponsorsimport2017-09-04 13:52
Välkommen till simskola2017-08-25 14:34
NYA GRUPPER VUXENCRAWL2017-08-22 08:12
Universiaden i Taipei2017-08-19 17:39
Rikssimmare2017-08-19 17:27
Livräddning på Gotland2017-08-14 07:58
Nostalgiträff2017-08-11 08:22
EJM i öppet vatten2017-08-07 08:42
EYOF i Györ2017-07-24 06:08
VM i Budapest 2017-07-23 11:36
SumSim i Malmö2017-07-11 13:45
Vansbrosimningen2017-07-08 16:16
SM/JSM i Borås2017-06-30 19:45
NUSS i Norrköping2017-06-30 19:41
Jönköping Open Water2017-06-30 19:40
EJM i simning Netanya2017-06-29 19:22
EM i simhopp2017-06-22 13:01
DM/JDM2017-06-11 18:57
UGP i Ljungby2017-06-07 09:47
Grattis Annie!!2017-04-25 16:02
 
Våra sponsorer