Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Jönköpings Simsällskap
SVERIGES BÄSTA SIMIDROTTSKLUBB 2017

Speedo Open
2019-06-04 19:29
Ett glatt gäng simmare var i helgen i Göteborg för att simma Speedo Open. Det blev en bra tävling för alla simmare med många snabba simningar och flera framskjutna placeringar. 
Tävlingen genomfördes i tre klasser A-B-C och några grenar simmades även i en öppen klass.
Man ska komma ihåg att inga simmare är toppade till dessa "mellan tävlingar" utan detta görs inför de större tävlingarna i sommar.

A-klass

Anton Steindl var på pallen tre gånger varav en gång högst upp genom en seger på 100 fj (56.51). De andra båda gångerna var han bronsmedaljör i grenarna 50 fj (26.11) och 50 br (30.90).

Hanna Eriksson hade ett riktigt "Iron Lady program" med många individuella starter och samtidigt inblandad i alla lagkapper.Nu vann hon 100 fr (56.99), 200 fr (2.04.73), 400 fr (4.22.92) och 800 fr (8.58.75). Dessutom segrade hon på 200 fj (2.19.89). Snygg svit och ett bra genrep inför kommande större internationella tävlingar.

Albin Lövgren gjorde också många starter där han bland annat vann 50 br (30.76), 200 me (2.11.74) och knep silvermedaljerna  på 50 fr (24.59), 50 fj (25.25) och 100 fr (52,41). Kommer bli bra det här till SM!

Marcus Holmquist fick med sig en medalj av varje valör. Seger på 400 fr (4.06.99), silver på 200 fr (1.55.38) och brons på 100 fr (52.49). Bra drag under galoscherna! 

Alma Thormalm som är hemma på sommarlov från USA vann 50 ry (30.44) och 50 fr (26,57) och avslutade med ett silver på 100 fr (57.99).

Erik Nicklasson stod överst på prispallen i grenen 200 br (2.32.79)

Klara Thormalm segrade i tre grenar 200 me (2.23.36), 200 br (2.34.97), 100 br (1.10.73) och 50 br (32.91). Hon var dessutom näst snabbast på 50 fr (26.96). Riktigt bra tid på 100 br!

Wilma Johansson fick med sig bronsmedaljer på 200 me (2.24.71) och på 400 fr (4.32.14).

Markus Malm vann tämligen enkelt 200 fj (2.07.96) och var tredje man i mål på 200 fr (1.57.47).

Agnes Arberg slog till med ett nytt pers och en silvermedalj på 200 ry (2.40.41), Kul!

Emmie Davis var trea i mål på 200 ry (2.41.31), strax över hennes pers.


B-klass: 
Cornelia Johansson segrade på 200 fj (2.24.79) och slog därmed ett nytt pers på distansen. Hon blev även tvåa på 100 fj (1.06.42). 

Ida Rudelius gick i mål som trea på 100 fj (1.08.11)

Moa Holmquist var näst snabbaste tjej på 200 me (2.29.19) och tredje snabbaste tjej på 200 fr (2.12.20). Det kommer gå snabbare på NUM! Lycka till Moa !

Nora Rogö sänkte sitt pers rejält på 200 me (2.34.30) och gick in som bronsmedaljör.

Matilda Nilsson persade också rejält när hon gick in som trea på distansen 200 ry (2.34.82)

C-klass: 
Anton Hegmegi hade et ben " i varje socken" det vill säga en seger på 100 br (1.13.04) silver på 100 ry (1.06.09) och ett brons på 100 fj (1.07.67).

David Bergqvist vann efter en snabb simning 200 br (2.46.41) och blev tvåa på 100 br (1.16.15) där båda tiderna var nytt pers. 

Leopold Grinnemo vann 100 fr (1.00.00) och 200 fj (2.31.55) där även han persade på båda distanserna. Mycket närmare den magiska minuten gränsen går inte att komma. Nästa tävling är det på "rätt sida" gränsen.

Alba Arberg vann mycket glädjande 400 fr (4.53.12) detta med ett nytt tre-sekunders pers!

Det simmades även lagkapper i öppen klass där JSS var frekvent på pallen:

4x200 fr damer blev JSS två med laget Hanna Eriksson (2.05.90), Klara Thormalm (2.09.36), Angelica Stark (2.14.95) och Agnes Arberg (2.18.23)
Damerna vann sedan 4x100 me genom Alma Thormalm (1.05.67), Klara Thormalm (1.11.19), Wilma Johansson (1.04.37), Hanna Eriksson (58.99).
Det blev även ett silver på 4x100 fr och io detta lag simmade Hanna Eriksson (57.53), Klara Thormalm (57.83), Emma Roos(1.03.14) och Natalie Stjärnås (1.03.46)

JSS herrar vann 4x100 fr herrar me laget Marcus Holmquist (52.53), Markus Malm (54.14), Anton Steindl (54.38) och Albin Lövgren (52.02)
Herrarna vann även 4x100 me herrar genom Markus Malm (1.04.39), Erik Nicklasson (1.09.08), Albin Lövgren (54.91) och Marcus Holmquist (52.20)




Nyhetsarkiv
Speedo Dive i simhopp2019-06-16 19:46
Simskolor under v.242019-06-10 13:42
Speedo Open2019-06-04 19:29
Ny simmare till JSS2019-05-12 07:14
Neptuniaden i simhopp2019-05-11 14:24
Brita Memorial 20192019-05-06 13:05
Vårsimiaden i Nässjö 2019-05-05 20:56
Inställd vattengympa2019-05-03 06:06
Rosenlundsbadet Sprint2019-04-29 05:10
Inställd vattengympa2019-04-17 14:25
PÅSKLOV2019-04-14 16:20
Stockholm Swim Open2019-04-13 08:26
Inställd vattengympa !2019-04-09 14:42
Helsinki swim meet 2019-04-02 21:51
JSS årsmöte 2019-03-27 06:49
Masters SM 2019-03-24 21:20
TJEJKVÄLL 28 MARS2019-03-18 19:30
Årsmöte 26/32019-03-15 20:52
JOW 20192019-03-12 20:15
UGP 32019-03-10 18:45
Mitt i prick2019-02-25 17:19
NUSS äldre och yngre 2019-02-03 22:21
UGP i Motala 2019-01-27 22:37
GP i Malmö 2019-01-27 21:36
2018-12-23 14:26
Nyhetsbrev December 20182018-12-21 22:04
SUMSIM-riks2018-12-14 12:48
VM i simning 2018-12-12 17:38
Simiaden i Nässjö2018-12-02 16:55
Crawlkurser för vuxna2018-11-30 13:41
Barracuda Race2018-11-26 15:54
UTBILDNINGSTILLFÄLLE2018-11-22 13:55
I kölvattnet efter SM2018-11-21 18:53
SM i simning 2018-11-13 21:13
Höstmöte 29 november2018-11-07 14:41
Juldoppet 20/122018-11-06 10:38
Diving Lund 1-4/112018-11-06 10:12
UGP 1 i Västervik2018-10-16 19:44
HÖSTLOVSKUL 20182018-10-05 10:22
LeWa-cup2018-10-02 08:01
Speedo Yards 20182018-09-25 13:14
Speedo Yards2018-09-22 20:35
Sponsorsimsport 20182018-09-15 16:36
Rösta på Lisa!!!2018-09-04 17:22
SPONSORSIMSPORT 15/92018-09-03 14:38
Simskola för barn 2018-09-03 13:50
VATTENGYMPA start v. 352018-08-31 11:01
Motala kanalsim 2018-08-25 22:01
USM/JSM/SM öppet vatten2018-08-19 15:55
EM i simning, Glasgow 2018-08-03 08:52
EJM i Helsingfors2018-07-04 06:57
SM i Landskrona2018-07-04 06:51
Sum-Sim i Malmö2018-06-27 21:28
Brunstorpsbadet 20182018-06-20 17:05
DM/JDM samt Vårsimiaden2018-06-10 20:21
Sommarsimskola!2018-05-15 11:00
Vårsimiaden i Värnamo2018-05-06 19:47
Rosenlundsbadet Sprint2018-04-30 08:23
Bergen Swim Festival2018-04-15 19:38
Swim open Stockholm2018-04-05 18:51
Lyckat masters-SM 2018-03-26 10:06
Mastersimning i JSS2018-03-21 11:19
Öppet vatten i Doha2018-03-19 12:29
8 - nationers i simhopp2018-03-16 09:03
UGP 32018-03-11 20:12
Islivräddning 2018-03-06 11:20
Ungdoms cupen 24/22018-02-27 14:16
NUSS-äldre i Örebo2018-02-04 19:02
NUSS-yngre i Västerås 2018-02-04 18:56
Årets simidrottare 20172018-01-29 17:57
GP i Malmö2018-01-28 16:44
UGP i Motala2018-01-28 16:42
UGP i Borås2018-01-28 16:40
SM i simhopp 26-28/12018-01-26 12:13
Del 10: Livrädddning2018-01-15 11:36
NYHETSBREV December2017-12-20 10:14
Julklappstips!2017-12-18 12:31
EM i Köpenhamn2017-12-13 18:44
Sum-Sim riksfinal 2017-12-08 20:29
NM/NJM simhopp2017-12-08 14:11
Del 9: Konstsim2017-12-06 11:07
NM på Island2017-12-03 20:00
Höstsimiaden i Nässjö2017-12-03 18:42
Jullovskul 2-4/12017-12-01 13:35
Nya NIU-simmare2017-11-13 18:29
Del 8: Vuxenverksamhet 2017-11-13 13:50
Diving Lund 2-5/112017-11-05 11:14
Biljetter till SM/JSM2017-11-02 18:34
SM/JSM i simning2017-11-01 21:28
UGP i Linköping2017-10-22 18:02
JDM/DM i Växjö2017-10-15 17:42
KLÄDSIM v 41!2017-10-09 10:21
Swedbank cup2017-10-08 21:04
LeWa-cup i Motala2017-10-01 18:59
Speedo Yards2017-09-24 18:21
Del 4: Speedo Yards2017-09-11 13:16
Arena USO2017-09-10 18:49
Del 3 Sponsorsimport2017-09-04 13:52
Välkommen till simskola2017-08-25 14:34
NYA GRUPPER VUXENCRAWL2017-08-22 08:12
Universiaden i Taipei2017-08-19 17:39
Rikssimmare2017-08-19 17:27
Livräddning på Gotland2017-08-14 07:58
Nostalgiträff2017-08-11 08:22
EJM i öppet vatten2017-08-07 08:42
EYOF i Györ2017-07-24 06:08
VM i Budapest 2017-07-23 11:36
SumSim i Malmö2017-07-11 13:45
Vansbrosimningen2017-07-08 16:16
SM/JSM i Borås2017-06-30 19:45
NUSS i Norrköping2017-06-30 19:41
Jönköping Open Water2017-06-30 19:40
EJM i simning Netanya2017-06-29 19:22
EM i simhopp2017-06-22 13:01
DM/JDM2017-06-11 18:57
UGP i Ljungby2017-06-07 09:47
Grattis Annie!!2017-04-25 16:02
 
Våra sponsorer