lördag 10/11
Gräddan av åldersklassimmare från Småland och Östergötland samlas
i helgen på Rosenlundsbadet för att tillsammans med simmare på sex andra orter
runt omkring i Sverige försöka kvalificera sig till Ungdoms-SM riksfinaler i
december i Stockholm.
Småland-Östergötland tillsammans med Stockholm och Skåne tillhör de starkaste
distrikten i Sverige.
Äldsta klassen 15-16 år
Jönköpings Simsällskaps Annie Hegmegi segrade på alla sina tre distanser 200
fjärilsim, 100 ryggsim och 200 medley. Annie och klubbkamraten Tova Magnusson
var de JSS som fick bestiga prispallen i äldsta flickornas tävlingar.
På herrsidan var det Job Sanders stod för medaljerna när han blev tvåa på 1500
frisim.
Mellanklassen 14 år
Gabriel Eriksson tog två segrar och en andraplats med finfina sänkningar av sitt
personliga rekord.
På 400 medley och 200 frisim fick han sällskap på prispallen av klubbkompisen
Max Grubesic.
Yngsta klassen 13 år och yngre
Leopold Grinnemo och Anton Hegmegi dominerade de flesta grenarna i yngsta
klassen med simningar långt under sina tidigare personbästa och ett flertal
segrar och pallplaceringar.
Lagkapper
JSS simmarna simmade hem segern på två av fyra lagkapper samt knep andraplatsen
på övriga två.
Noteras kan att i samtliga lagkappslag gjorde simmarna ett rejält lyft utifrån
sina individuella prestationer. Herrarna Job Sanders, Eldin Nukovic, Patrik Petkoczi,
Peter Jivanov bland de äldre och
Anton Hegmegi, Gabriel Eriksson, Leopold Grinnemo och Max Grubesic i yngsta
klassen.
På flicksidan simmade Tova Magnusson, Annie Hegmegi, Natalie Stjärnås och Emmie
Davis långt under sin normala kapacitet precis som Ida Rudelius, Moa Holmquist,
Nora Rogö och Wilma Svensson bland flickor 14 o yngre.
En mycket lyckad inledning på uttagningstävlingarna för JSS
simmarna som totalt simmade in fyra lagkappsstarter och 15 individuella starter
till riksfinalen fördelade på sexton simmare.
I morgon fortsätter tävlingarna med nya chanser och utmaningar.
Söndag 11/11
Gårdagens fina
insatser av JSS ungdomarna fortsatte under söndagen och i kamp med bland annat Linköpings
ASS presterades toppprestationer hela tiden.
Äldsta klassen 15-16 år
Jönköpings Simsällskaps Annie Hegmegi segrade även under söndagen på alla sina distanser
100 fjärilsim, 200 ryggsim och 400 medley. Annie och klubbkamraten Tova
Magnusson var de i JSS som fick bestiga prispallen individuellt i äldsta
flickornas tävlingar.
Herrsidan representerades av Job Sanders som tillsammans med Peter Jivanov var
medlajörer på 100 frisim respektive 100 m fjärilsim.
Mellanklassen 14 år
Gabriel Eriksson krossar sina
personliga rekord gång på gång . Segrar på 200 ryggsim och 200 medley samt ett
silver på 200 bröstsim blev dagens facit.
Max Grubesic skuggade Gabriel med bronsmedaljer 200 ryggsim och 200 bröstsim .
Ytterligare två silvermedlajer blev det på 200 me och 800 frisim
Flicksidans Wilma Svensson simmade bra och knep en bronsmedlaj på 800 m frisim
. I bröstsim blev det medalj till Nora Rogö på långa bröstsimsdistansen med 2.44,65.
Yngsta klassen 13 år och yngre
Leopold Grinnemo och Anton Hegmegi fortsatte sin framfart i tävlingsbassängen
med simningar långt under sina tidigare
personbästa och ett flertal segrar, pallplaceringar och kvalificeringar till
riksfinalen .
På flicksidan överraskade Alba Arberg stort med en silverplacering och ett
stort personligt rekord på 400 frisim .
Lagkapper
JSS simmarna simmade återigen
riktigt bra i dagens fyra lagkapper .Seger för både äldsta och yngsta herrlaget
samt en seger och en andraplats för flicklagen .
Alla lagkappssimmarna gjorde, precis som under lördagen, ett rejält lyft
utifrån sina individuella prestationer.
Vi summerar:En lyckad tävlingshelg som förutom många
medaljer, personliga rekord och pallplaceringar resulterade i 39 kvalificerade
starter till Riksfinalerna i december i Stockholm.
Syskonen Anton, 13, och Annie Hegmegi,
15, tillsammans med Gabriel Eriksson,14, ligger på riksplanet bra till för medaljplaceringar
och JSS lagkappslag på både dam- och herrsidan är med och krigar i toppen.
Övriga individuellt kvalificerade simmare till riksfinalerna är Job Sanders ,
Patrik Petkoczi, Peter Jivanov i p 15-16, Tova Magnusson fl 15-16, Max Grubesic
p 14 , Ida Rudelius, Nora Rogö och Wilma Svensson f 14, Leopold Grinnemo p 13 o y samt Alba
Arberg f 13 o y .
I lagkapperna kompletteras ovanstående av Eldin Nukovic, Felicia Tubbin,
Emmie Davis, Natalie Stjärnås , Moa Holmquist och Matilda Nilsson .
Nästa steg är att följa upp helgens resultat med en bra insats i Stockholm 14-16/12.